Blog

Finanse w związku

Mimo, że na ten temat zostało napisanych już mnóstwo różnych artykułów kwestia finansów w związkach ciągle budzi wiele kontrowersji, a pieniądze są jednym z trzech najczęstszych powodów rozwodów w Polsce. Smutne statystyki.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź wydaje się prosta.

Łącząc się w pary różnimy się na tyle mocno, że dochodzi do spięć na tle finansowym.

Jeśli popatrzymy na to z boku, zupełnie bez emocji, jako obserwatorzy, to tak naprawdę przestaniemy się temu dziwić. Dlaczego? Zauważ, że każdy z nas pochodzi z dwóch różnych światów. Każde z nas wychowywało się w innym środowisku, niesie inny bagaż doświadczeń. Być może w jednym z domów tata zarabiał pieniądze, a mama wychowywała dzieci i taki układ był ok. Natomiast w innym domu, być może, dwoje rodziców pracowało i było aktywne zawodowo. Między sobą dzielili obowiązki związane z domem czy z dziećmi. A jeszcze w innej rodzinie mogła być taka sytuacja, w której tata nadużywał alkoholu, mama pracowała na kilku etatach, żeby powiązać koniec z końcem, żeby zabezpieczyć dzieciom optymalne warunki wychowania. Jeśli poznają się osoby z tak różnych domów i nie przedyskutują kwestii związanych z pieniędzmi na samym początku relacji, to nie ma się co dziwić, że dochodzi do kłótni. Od wielu pokoleń nie rozmawiamy na temat pieniędzy, udajemy, że tematu nie ma, zamiatamy go pod dywan i tak naprawdę czekamy na nie wiadomo co, aż druga strona się domyśli? Tylko, że wtedy często jest już za późno. Złość, strach i frustracja przepełniają nas. Od czego zatem zacząć? Otóż zapraszam Was do wspólnej rozmowy. Banalne? Nawet jeśli wcześniej tego nie robiliście, albo jeśli rozmowy na temat finansów, Waszych pieniędzy kończyły się kłótnią to spróbujcie porozmawiać jeszcze raz. Ze zwykłej ciekawości spytaj swojego partnera jak ta sytuacja wyglądała w jego rodzinnym domu. Jak wyglądał podział obowiązków, kto zarabiał pieniądze? Zastanówcie się nad tym. Czy taki układ, który był w Waszych rodzinach, kiedy Wy byliście jeszcze mali podobał się Wam? Jakie macie wspomnienia? Czy układ jaki przyjęliście teraz w Waszym domu pasuje każdemu z Was?

Taka rozmowa może być początkiem naprawdę wspaniałej przygody, poznawania się na nowo, poznawania własnych oczekiwań względem siebie.

Być może nigdy wcześniej nie rozmawialiście na ten temat – czas najwyższy. Dopiero kolejnym krokiem będą Wasze wydatki, oszczędności czy przyszłe inwestycje. Zastanowicie się wspólnie nad  strategią, sposobem zarządzania finansami w Waszym domu. Natomiast przede wszystkim, w ogóle zacznijcie rozmawiać ze sobą na ten temat. Ciekawa jestem jak Wam pójdzie. Takie rozmowy nie są łatwe, ale z pewnością są oczyszczające. Życzę aby były początkiem nowego etapu w Waszym wspólnym życiu, na Waszych warunkach, razem ustalonych.

Pamiętaj proszę jeszcze o jednej kwestii. W polskim prawie, jeśli nie jest podpisana rozdzielność majątkowa, każde pieniądze, które zarobisz Ty oraz Twój małżonek są Wasze wspólne, co oznacza, że każdy z Was ma do nich równy dostęp, bez względu na to, kto ile zarabia.

Powodzenia!

ZOBACZ INNE WPISY

Wskazówki, jak wychować finansowo mądre dziecko

Umiejętności finansowe to kluczowy element, który odgrywa niezaprzeczalną rolę w sukcesie jednostki na przestrzeni całego życia. W dzisiejszym świecie, gdzie edukacja finansowa odgrywa coraz istotniejszą

Kursory Roku 2023

Jestem jedną z 12 finalistek w kategorii Girlboss Roku w konkursie organizowanym przez Olę Gościniak. Wow!!! Ależ radość 🙂 Konkurs rozpoczął się w dniu 16 października

#wellbeing finansowy pracowników

Dlaczego warto wspierać umiejętności zarządzania budżetem domowym wśród pracowników? Już 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 4242 zł brutto. Po kolejnej podwyżce, zaplanowanej na

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.