Blog

Jaki jest Twój system wartości?

Prowadząc od dwóch lat spotkania edukacyjne z kobietami dotyczące zarządzania budżetem domowym i własnymi finansami wielokrotnie spotykam się z sytuacją, w której okazuje się, że większość z nich (ok. 80%) nie ma określonych czy wyznaczonych wartości, w oparciu o które mogłyby kształtować swoje życie. Ciągły pośpiech i stres nie sprzyjają chwili refleksji nad kierunkiem swoich działań. Stąd chaos jaki panuje w naszym życiu i frustracja w codziennych sytuacjach. Jesteśmy przebodźcowani, przepracowani i przemęczeni. Powyższe wyniki badań dotyczą zadowolenia z życia zawodowego w oparciu o system wartości (lub jego brak) ale śmiało je można odnieść do każdej innej sfery naszego życia. Wartości są niejako drogowskazem, który wyznacza nam kierunek naszych działań.

Jako trener mentalny dostrzegam ogromny potencjał w pracy na wartościach. Moi kliencie mówią, że wyznaczanie swoich wartości pomaga im podejmować decyzje w każdym obszarze życia. Wartości wyznaczają im drogę, którą zaczynają podążać. Realizacja celu w oparciu o wartości jest zdecydowanie łatwiejsza. Życie staje się bardziej satysfakcjonujące gdy wiemy dokąd zmierzamy i w oparciu jakie zasady działamy.

Świadomość w procesie edukacji finansowej sukcesywnie się zmienia. Gdy rozpoczynamy pracę na wartościach okazuje się, że o wiele łatwiej planować jest budżet i swoje przyszłe wydatki. Gdy ktoś jest uzależniony od cukru czy papierosów i na przestrzeni kolejnych tygodni dostrzega jak dużo pieniędzy wydaje właśnie na  te kategorie wydatków zachodzi w nim niesamowita zmiana. Jeśli uświadomi sobie, że jedną z najważniejszych wartości w życiu jest zdrowie to zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno cukier jak i papierosy nie przybliżają go do tego celu. Dociera do niego jakim wielki  nieporozumieniem jest wydawanie na to pieniędzy skoro po pierwsze mu to nie służy, a po drugie jest to niespójne z systemem wartości jaki wyznaje. Niby banalne, ale nie zawsze na początku takie oczywiste. W przypadku edukacji finansowej dzieci polecam stworzyć w domu Rodzinny Kodeks Honorowy. Oczywiście będzie on regulował w domu kwestie otrzymywania przez dzieci np. kieszonkowego, ale stanie się dobrym momentem żeby porozmawiać z dziećmi na temat wartości jakie są wyznawane w domu i dlaczego powinniśmy kierować się nimi przy podejmowaniu wielu decyzji w naszym życiu. Warto pokazać to dzieciom na przykładach. Jeśli naszą wspólną wartością w domu jest rodzina łatwiej jest wytłumaczyć dlaczego w związku z tym tak ważny jest szacunek i wzajemna pomoc. Dlaczego warto podjąć próbę aby krzyk i kłótnie zamienić w spokojną rozmowę bez wzajemnego obwiniania się czy oceniania. Podobnie sprawa wygląda z kobietami, które od lat próbują zrzucić zbędne kilogramy. Gdy uświadamiają sobie, że dotychczasowa dieta czy styl życia nie pokrywa się z ich wartościami to następuje przełom. Decyzje konsumenckie są bardziej świadome i przemyślane. Zdążyłam zaobserwować wiele takich zmian wśród mojej społeczności.

Ludzie żyjący zgodnie ze swoimi wartościami są osobami bardziej świadomymi, uważają, że mają wpływ na swoje życie, a nie, że życie im się przydarza. Wewnątrzsterowność sprzyja budowaniu pewności siebie i podnosi standard naszego życia.

ZOBACZ INNE WPISY

Wskazówki, jak wychować finansowo mądre dziecko

Umiejętności finansowe to kluczowy element, który odgrywa niezaprzeczalną rolę w sukcesie jednostki na przestrzeni całego życia. W dzisiejszym świecie, gdzie edukacja finansowa odgrywa coraz istotniejszą

Kursory Roku 2023

Jestem jedną z 12 finalistek w kategorii Girlboss Roku w konkursie organizowanym przez Olę Gościniak. Wow!!! Ależ radość 🙂 Konkurs rozpoczął się w dniu 16 października

#wellbeing finansowy pracowników

Dlaczego warto wspierać umiejętności zarządzania budżetem domowym wśród pracowników? Już 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 4242 zł brutto. Po kolejnej podwyżce, zaplanowanej na

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.