Blog

Przekonania na temat pieniędzy cz. 2
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

Dzisiaj chciałabym rozwinąć temat przekonań na temat pieniędzy, który rozpoczęłam kilka tygodni temu. Chciałabym się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu i nie ukrywam, że pewnie to nie będzie mój ostatni wpis poruszający tą kwestię.

PIENIĄDZE są cały czas tematem tabu. Nie powinno się o nich rozmawiać ze znajomymi, z dziećmi, nawet w związkach wchodzimy na grząski grunt wspominając o nich. Dziwne!

Pieniądze – element naszego życia wydawałoby się jak każdy inny a jednak wciąż wywołuje sprzeczne emocje.

Z jednej strony pragniemy ich więcej, z drugiej zaś negatywnie wypowiadamy się na ich temat czy o osobach będących w ich posiadaniu. Jak w takim razie mielibyśmy zyskać więcej pieniędzy kiedy sami sabotujemy własne marzenia o nich?

Od dziecka słyszymy, że ludzie którzy mają dużo pieniędzy na pewno dorobili się ich w nieuczciwy sposób, że są zachłanni, chciwi i bezduszni, że są złodziejami. Jak w takim razie mamy stać się bogaci, poprawić naszą własną sytuację finansową, stać się niezależni finansowo skoro cały czas utrzymujemy, że: pieniądze szczęścia nie dają, pieniądze nie są ważne ludzie są ważni, bycie biednym uszlachetnia. Czy aby naprawdę tak jest? Nie wierzę, że nie znamy osób bogatych ale hojnych. Nie wierzę w to, że nie spotykamy się z osobami zamożnymi ale dobrodusznymi.

Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie dużo się mówi o medytacji, o afirmacjach, o wysyłaniu intencji w pole nieograniczonych możliwości. Pewnie duża część z nas kieruje swoje afirmacje właśnie w kierunku obfitości czy dobrobytu. Natomiast z drugiej strony wypowiadając się źle na temat pieniędzy i bogactwa cały czas sobie zaprzeczamy. I gdzie tu logika?

Zachęcam Was do zrobienia prostego ćwiczenia. Weźcie kartkę papieru. Podzielcie ją na pół. Zamknijcie oczy i zastanówcie się jakie pierwsze, negatywne skojarzenia macie ze słowem pieniądze. Wypiszcie je po lewej stronie. Zastanówcie się co tak naprawdę myślicie na ten temat. Kiedy usłyszeliście taką wypowiedź, w jakiej sytuacji, od kogo? Czy dziś to przekonanie nadal jest Wasze, czy się z nim utożsamiacie? Po prawej stronie zapiszcie zaprzeczenie tego stwierdzenia. Zróbcie z tego pozytywną afirmację. Np. po lewej stronie – pieniądze szczęścia nie dają. Po prawej – pieniądze dają szczęście. Powtarzajcie ją przez kilka najbliższych dni – może się okazać, że pozbycie się negatywnych skojarzeń wcale nie będzie takie trudne a udrożni to przepływ pieniędzy w Waszym życiu.

Pamiętajcie – to na czym skupiacie swoją energię – rośnie.

ZOBACZ INNE WPISY

Edukacja finansowa

Kilka lat temu postanowiłam pomagać najpierw kobietom zarządzać budżetem domowym, później parom, a teraz także pracuję na sesjach 1:1 z panami. Nie ukrywam, że kobiety

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.