Blog

Spokoju na święta…

Aktualizuję ten artykuł nie bez powodu na kilka dni przed świętami choć tak naprawdę można go odnieść do wielu sytuacji w naszym życiu…bo przecież każdy powód jest dobry żeby znów pójść na zakupy, żeby znów wydać pieniądze i w bardzo racjonalny sposób sobie to wytłumaczyć. Kolejny obrus, serwetki z zajączkami, sztuczne, malowane jajka, wiklinowe koszyczki – masa bibelotów, które najczęściej po świętach lądują w koszu na śmieci. Tylko co nam to da w dłuższej perspektywie czasu? Nic. Kompletnie nic. Znacie to uczucie gdy strasznie czegoś pragniecie? Mam tu na myśli rzecz, która nie jest nam niezbędna do życia np. kolejna para butów, spodni czy sukienka w kwiaty, zegarek. Kupujecie ją i co? Ekscytacja trwa chwilę, dosłownie chwilę i zaraz gdy już jesteśmy w posiadaniu ów rzeczy wszystko wraca do normy. Patrzycie na to i zaczynają napływać pytania, i to już wszystko? Takie pragnienie i żądza posiadania i to koniec? Zero większych refleksji. Może jedynie targają nami wyrzuty sumienia, że mamy kolejne kilkaset złoty w portfelu mniej. Jednak wyrzuty sumienia szybko łagodzimy kolejnymi zakupami „w nagrodę” albo „na poprawę humoru”. Czy aby na pewno lepiej się wtedy czujemy?

Jak pisze L. Twist w swojej książce pt. „Pieniądze płyną z duszy” cyt.: „Więcej znaczy lepiej jest niekończącą się pogonią i wyścigiem bez zwycięzców. Przypomina raczej bieg chomika w kołowrotku, którego nie sposób zatrzymać. Z czasem pogoń za czymś więcej staje się uzależniająca, a jak to bywa z uzależnieniami, wyrwanie się z niej jest prawie niemożliwe. Bez względu jednak na to, jak daleko zajdziesz lub jak szybko będziesz biec, czy też jak wielu ludzi wyprzedzisz po drodze, nie dotrzesz nigdy do mety. Mentalność niedoboru zakłada, że nawet za dużo to za mało”.

Przyjrzyjmy się jeszcze albo przede wszystkim kwestii jedzenia. Domyślam się, że dziś z uwagi na kryzys polityczno – gospodarczy wygląda to trochę inaczej, ale przypomnijcie sobie proszę ile każdorazowo wyrzucacie jedzenia po weekendzie, imprezach czy świętach. Nie przemyślane zakupy zalegają w lodówce aż skończy się ich termin ważności…i lądują w koszu. Może teraz jest czas żeby zaplanować to trochę inaczej niż dotychczas? Może warto przygotować listę pod konkretne potrawy, może po prostu warto przygotować mniejszą ilość posiłków na nadchodzące święta? Niby oczywiste, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Wchodzimy do sklepu i tracimy głowę od ilości „promocji” bo przecież wszystko by się przydało…

Poświęcić komuś czas jest trudno. „Komuś” czyli najbliższej rodzinie. Automatycznie wolimy robić inne, wygodniejsze i łatwiejsze dla nas rzeczy wpadając w wir obowiązków, na które zaraz będziemy narzekać. Ot, taki paradoks. Jeśli chcemy realnej zmiany musimy zacząć działać inaczej niż dotychczas – nie ma innej możliwości. Zatem jeśli pojawi się (a pojawi!!!) czas wolny w święta wykorzystajmy go inaczej. Wyjdźmy na długi spacer, pograjmy w planszówki, poukładajmy puzzle, bądźmy uważni na drugiego człowieka patrząc mu w oczy a nie w telefon… Widząc z boku całą tą bieganinę przedświąteczną, kompulsywne zakupy, szał w oczach i pośpiech można się naprawdę przestraszyć! Warto spojrzeć na to z boku jako obserwator, zmiana perspektywy daje do myślenia.

Dalej L. Twist pisze cyt.: „Obecnie mamy na Ziemi więcej jedzenia, niż potrzeba aby bez problemu wykarmić więcej ludzi, niż istnieje, ale za to marnotrawstwo jest nagminne”.

Nasz planeta woła o pomoc. Nie od dziś wiemy, że żyjemy na ekologiczny kredyt, pożyczając zasoby od przyszłych pokoleń. Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać. Zdaję sobie sprawę, że nie mamy ochoty o tym myśleć bo osobiście każdy uważa, że to go nie dotyczy. Przyszłość jest czymś tak abstrakcyjnym, że kto by sobie tym zaprzątał głowę. Więc skoro jesteśmy aż tak krótkowzroczni popatrzmy na to przez pryzmat pieniędzy, NASZYCH pieniędzy a świadomość ekologiczna mam nadzieję przyjdzie z czasem. Tylko ile nam go jeszcze zostało?

ZOBACZ INNE WPISY

#ProudToBe WorkingMum

20 lat przepracowałam na etacie (głównie w różnych urzędach) spełniając oczekiwania wszystkich w koło tylko nie swoje. Pracowałam ciężko, byłam odpowiedzialną perfekcjonistką – to chyba

Spokoju na święta…

Aktualizuję ten artykuł nie bez powodu na kilka dni przed świętami choć tak naprawdę można go odnieść do wielu sytuacji w naszym życiu…bo przecież każdy

Jak spełniać marzenia?

Pamiętacie swoje dzieciństwo? Gdy głowy miałyście pełne marzeń i planów na przyszłość? Pamiętacie jak się przekrzykiwałyście JA ZOSTANĘ NAUCZYCIELKĄ, A JA PIOSENKARKĄ, A JA PODRÓŻNICZKĄ…

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.