Blog

Edukacja finansowa najmłodszych

Zanim zaczniemy rozmawiać z naszymi nastolatkami o pieniądzach najpierw chwila uwagi dla najmłodszych.

Często na naszych spotkaniach edukacyjnych pada pytanie w jakim wieku rozpocząć edukację finansową dzieci? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie ale rodzice z pewnością zauważą moment kiedy ich pociecha zaczyna interesować się monetami, cyframi czy pierwszymi pieniędzmi, które otrzyma od Dziadków. Zazwyczaj jest to wiek około 5-6 roku życia.

I to jest ta chwila prawdy,
na którą warto się przygotować.

Dzieci uczą się przez zabawę. Warto zwrócić ich uwagę na kolory monet i ich wielkość. Można ustawić w dwuszeregu 10 monet jednogroszowych a na ich czele położyć monetę 10-groszową (przywódcę). Następnie ułożyć w dwuszeregu 10 monet 10-groszowych a na ich czele 1 zł itd. W ten sposób uczą się i zapamiętują jak kolor i wielkość monet wpływa na ich wartość. Niech same powtórzą tą czynność z innymi monetami.

Ważne aby od samego początku angażować dzieci w rozmowy na temat pieniędzy i wydatków. Warto dawać dziecku wybór
w zakresie możliwości spędzania wolnego czasu np. wychodząc do kina czy zoo tłumacząc jednocześnie, która z opcji ile kosztuje.
W dziecku wówczas buduje się także poczucie własnej wartości i umiejętność podejmowania decyzji. Należy tłumaczyć dziecku jaka decyzja wywołuje jakie skutki np. jeśli wybierze opcję droższą nie wystarczy na nic więcej.

Pamiętajmy, że dzieci nas słuchają, obserwują i naśladują.
Nie zachowują się tak jak byśmy chcieli,
tylko tak jaki dajemy im przykład. Miejmy się zatem na baczności! Dzieci są często odzwierciedelniem naszego zachowania.

ZOBACZ INNE WPISY

Wskazówki, jak wychować finansowo mądre dziecko

Umiejętności finansowe to kluczowy element, który odgrywa niezaprzeczalną rolę w sukcesie jednostki na przestrzeni całego życia. W dzisiejszym świecie, gdzie edukacja finansowa odgrywa coraz istotniejszą

Kursory Roku 2023

Jestem jedną z 12 finalistek w kategorii Girlboss Roku w konkursie organizowanym przez Olę Gościniak. Wow!!! Ależ radość 🙂 Konkurs rozpoczął się w dniu 16 października

#wellbeing finansowy pracowników

Dlaczego warto wspierać umiejętności zarządzania budżetem domowym wśród pracowników? Już 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 4242 zł brutto. Po kolejnej podwyżce, zaplanowanej na

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.