Blog

Edukacja finansowa najmłodszych
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

Zanim zaczniemy rozmawiać z naszymi nastolatkami o pieniądzach najpierw chwila uwagi dla najmłodszych.

Często na naszych spotkaniach edukacyjnych pada pytanie w jakim wieku rozpocząć edukację finansową dzieci? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie ale rodzice z pewnością zauważą moment kiedy ich pociecha zaczyna interesować się monetami, cyframi czy pierwszymi pieniędzmi, które otrzyma od Dziadków. Zazwyczaj jest to wiek około 5-6 roku życia.

I to jest ta chwila prawdy,
na którą warto się przygotować.

Dzieci uczą się przez zabawę. Warto zwrócić ich uwagę na kolory monet i ich wielkość. Można ustawić w dwuszeregu 10 monet jednogroszowych a na ich czele położyć monetę 10-groszową (przywódcę). Następnie ułożyć w dwuszeregu 10 monet 10-groszowych a na ich czele 1 zł itd. W ten sposób uczą się i zapamiętują jak kolor i wielkość monet wpływa na ich wartość. Niech same powtórzą tą czynność z innymi monetami.

Ważne aby od samego początku angażować dzieci w rozmowy na temat pieniędzy i wydatków. Warto dawać dziecku wybór
w zakresie możliwości spędzania wolnego czasu np. wychodząc do kina czy zoo tłumacząc jednocześnie, która z opcji ile kosztuje.
W dziecku wówczas buduje się także poczucie własnej wartości i umiejętność podejmowania decyzji. Należy tłumaczyć dziecku jaka decyzja wywołuje jakie skutki np. jeśli wybierze opcję droższą nie wystarczy na nic więcej.

Pamiętajmy, że dzieci nas słuchają, obserwują i naśladują.
Nie zachowują się tak jak byśmy chcieli,
tylko tak jaki dajemy im przykład. Miejmy się zatem na baczności! Dzieci są często odzwierciedelniem naszego zachowania.

ZOBACZ INNE WPISY

Jak wyjść z długów?

Długi, kto ich nie ma? W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz bombardowani ofertami pożyczek bankowych, kredytów konsumenckich czy chwilówek. Dodatkowo często decydujemy się na kartę kredytową

Jaki jest Twój system wartości?

Prowadząc od dwóch lat spotkania edukacyjne z kobietami dotyczące zarządzania budżetem domowym i własnymi finansami wielokrotnie spotykam się z sytuacją, w której okazuje się, że

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę “7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.