Blog

#wellbeing finansowy pracowników

Dlaczego warto wspierać umiejętności zarządzania budżetem domowym wśród pracowników?

Już 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 4242 zł brutto. Po kolejnej podwyżce, zaplanowanej na 1 lipca, wzrośnie ono do 4300 zł brutto. Jesteśmy więc świadkami historycznego wzrostu na poziomie 20% – czytamy na stornie www.infor.pl

Można zadać sobie pytanie, skoro wzrasta „minimalna” pensja to czy pracownicy, którzy dotychczas zarabiali niewiele więcej nie będą oczekiwać  podwyżki swojego dotychczasowego wynagrodzenia?

Tego nie wiemy, nie wiemy też jak w takiej sytuacji zachowają się pracodawcy, którzy i tak już głowią się jak zatrzymać u siebie najlepszych specjalistów, wymyślając najróżniejsze benefity.

Wyjaśnijmy na początku jeszcze jedno: podwyżka będzie stałym, systematycznie wzrastającym kosztem po stronie pracodawcy, która bez odpowiedniego przygotowania (wiedza + narzędzia) ZAWSZE będzie niewystarczająca dla pracowników. W końcu przecież nie ma takiej ilości pieniędzy jakiej nie bylibyśmy w stanie wydać 😉

Jakie w tej sytuacji ma znaczenie nauka/edukacja w zakresie zarządzania budżetem domowym wśród pracowników? Jak wpływa na pracownika, a jak na organizację, w której pracuje?
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, umiejętność zarządzania finansami w życiu prywatnym (jak i firmowym) ma kluczowe znaczenie. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w rozwijanie tych kompetencji w swoich zespołach….

Redukcja Stresu Finansowego

Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie, który w ub. roku, podczas pandemii, był konsultantem psychiatrycznym w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym podkreśla, że obecny, zły stan psychiczny Polaków jest wypadkową następujących po sobie ostatnio kryzysów: pandemii, rosyjskiej inwazji na Ukrainę
i sytuacją ekonomiczną związaną z inflacją.

Pracownicy, którzy potrafią zarządzać swoim budżetem domowym, są bardziej pewni siebie i mniej zestresowani z powodu problemów finansowych. Posiadanie oszczędności zmniejsza ryzyko dodatkowego stresu związanego z ponoszeniem większych, niezaplanowanych wydatków. To przekłada się na ich ogólną efektywność i zaangażowanie w pracę.

Odłożenie w czasie podwyżki

Praktyczny warsztat dotyczący zarządzania budżetem domowym jest jednorazowym wydatkiem, dzięki któremu można odwlec w czasie podwyżkę, która z kolei zostanie w odpowiednim czasie zupełnie inaczej niż dotychczas wykorzystana i zagospodarowana (pracownicy w ramach własnych/obecnych budżetów domowych, odkrywając tzw. ”dziury w budżecie” i ograniczając niepotrzebne wydatki znajdują dodatkowe środki, nierzadko o wiele wyższe niż planowana podwyżka).

Budowanie świadomości finansowej wśród pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swoich stronach podaje, że nasza emerytura ma wynieść, w najlepszym wypadku, 30% naszych obecnych zarobków. Tak! 1/3!!! Jak będzie naprawdę – tego nikt nie potrafi przewidzieć. To jest prosta matematyka. Warto zapisać sobie tą kwotę na kartce…i jak? Daje do myślenia?

Biorąc odpowiedzialność za przyszłość finansową swoich pracowników, dostarczając im wiedzę i narzędzia do lepszego zarządzania własnym budżetem domowym, dajemy im możliwość odkładania dodatkowych środków na swoją emeryturę.

Zwiększenie Motywacji i Lojalności

Firma, która wspiera swoich pracowników w kwestiach finansowych, buduje więź z zespołem. Pracownicy, którzy czują się wsparci w sferze osobistych finansów, są bardziej lojalni wobec swojego pracodawcy, co przekłada się na dłuższe staże pracy i większą motywację do osiągania sukcesów.

Poprawa Produktywności

Pracownicy, którzy nie muszą martwić się o kwestie finansowe, skupiają się lepiej na swojej pracy. Znając podstawy zarządzania budżetem, są bardziej świadomi swoich finansów i mają lepszą kontrolę nad swoim życiem, co przekłada się na efektywność i wydajność w miejscu pracy.

Wzrost Kreatywności i Innowacyjności

Osoby, które nie są obciążone finansowymi troskami, są bardziej otwarte na nowe pomysły i innowacje. Inwestowanie w rozwijanie umiejętności finansowych pracowników może przyczynić się do zwiększenia kreatywności w zespole i pomóc w znalezieniu nowych, efektywnych rozwiązań.

Pozytywny Wizerunek Firmy

Firma, która dba o dobro pracowników także poza miejscem pracy, zyskuje pozytywny wizerunek. To przyciąga nie tylko utalentowanych kandydatów, ale również klientów, którzy chcą wspierać firmy dbające o swoich pracowników.

Podsumowując, zarządzanie budżetem domowym to kluczowa umiejętność życiowa, która ma ogromny wpływ na jakość życia pracowników. Wspierając ich w rozwijaniu tych kompetencji, nie tylko przyczyniamy się do  osobistego ich sukcesu, ale także budujemy silniejszą, bardziej zaangażowaną i produktywną firmę.

ZOBACZ INNE WPISY

Wskazówki, jak wychować finansowo mądre dziecko

Umiejętności finansowe to kluczowy element, który odgrywa niezaprzeczalną rolę w sukcesie jednostki na przestrzeni całego życia. W dzisiejszym świecie, gdzie edukacja finansowa odgrywa coraz istotniejszą

Kursory Roku 2023

Jestem jedną z 12 finalistek w kategorii Girlboss Roku w konkursie organizowanym przez Olę Gościniak. Wow!!! Ależ radość 🙂 Konkurs rozpoczął się w dniu 16 października

#wellbeing finansowy pracowników

Dlaczego warto wspierać umiejętności zarządzania budżetem domowym wśród pracowników? Już 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 4242 zł brutto. Po kolejnej podwyżce, zaplanowanej na

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.