Blog

Życie poniżej swoich możliwości finansowych? TAK!

„Życie poniżej swoich możliwości finansowych” ta zasada powinna nam towarzyszyć przy podejmowaniu każdej decyzji konsumenckiej.

Co to oznacza? Otóż powinniśmy wydawać mniej niż zarabiamy. Niby proste? Tylko w teorii bo w praktyce to już tak różowo nie wygląda niestety.

Rozumiem też oburzenie, jak to? Przecież nie wydaje więcej niż zarabiam! To niemożliwe! Czy aby na pewno? Badania i statystyki pokazują jak wiele osób korzysta z kart kredytowych czy debetu w rachunku bankowym. Żyjemy ponad stan. Z roku na rok coraz bardziej się zadłużamy.

Zrozumiałe jest to, że pracujemy po to aby także podnosić standard swojego życia, tylko wszystko musi mieć ręce i nogi, a okazuje się, że większość z nas ma już gotowy pomysł na co wyda dodatkowe pieniądze, które otrzymał w ramach premii, nagrody czy awansu.

Pamiętajcie, że nie ma takiej ilości pieniędzy jakiej nie można byłoby wydać. Zawsze jest i będzie coś do kupienia. Dlatego warto na chwilę się zatrzymać i odpowiedzieć sobie na pytanie czy ja rzeczywiście tego potrzebuję? Czy tylko sobie tłumaczę tę potrzebę? Do tego potrzebujemy uważności, której tak nam brakuje w codziennym kołowrotku. Jednak bez tej chwili zatrzymania nie zmienimy schematu działania w jaki funkcjonujemy od lat, a który najzwyczajniej w świecie się nie sprawdza.

Może nie warto dzisiaj po raz kolejny kupować tych słodyczy, one jutro też będą w tym sklepie. Te buty czy ubrania też nie sprawią, że poczuję się lepiej w dłuższej perspektywie czasu.

Myślę, że zdecydowanie zbyt często skupiamy się na tym czego nam brakuje, czego jeszcze byśmy chcieli zamiast skupić się na tym co już mamy. Warto to docenić i być za to wdzięcznym. Warto też odłożyć jakąś gratyfikację w czasie zamiast ulegać pokusie posiadania już teraz natychmiast!

ZOBACZ INNE WPISY

#ProudToBe WorkingMum

20 lat przepracowałam na etacie (głównie w różnych urzędach) spełniając oczekiwania wszystkich w koło tylko nie swoje. Pracowałam ciężko, byłam odpowiedzialną perfekcjonistką – to chyba

Spokoju na święta…

Aktualizuję ten artykuł nie bez powodu na kilka dni przed świętami choć tak naprawdę można go odnieść do wielu sytuacji w naszym życiu…bo przecież każdy

Jak spełniać marzenia?

Pamiętacie swoje dzieciństwo? Gdy głowy miałyście pełne marzeń i planów na przyszłość? Pamiętacie jak się przekrzykiwałyście JA ZOSTANĘ NAUCZYCIELKĄ, A JA PIOSENKARKĄ, A JA PODRÓŻNICZKĄ…

UPORZĄDKUJ SWOJE FINANSE

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj nasycone praktyczną wiedzą listy! W prezencie otrzymasz checklistę „7 łatwych sposób na zmniejszenie wydatków”, która pomoże Ci zrobić pierwszy krok!

.